سوالات متداول بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ها

مدارک لازم برای خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت چیست؟
برای خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت به بیمه‌نامه قبلی و کارت موتور نیاز است. درصورتی‌که هنوز کارت موتور سیکلت شما صادر نشده است با استفاده از قولنامه هم می‌توانید بیمه ثالث موتور سیکلت بخرید.

بیمه  شخص ثالث موتور سیکلت را می توان کوتاه مدت خرید؟
خیر، بیمه  شخص ثالث موتور سیکلت کوتاه‌مدت ندارد و فقط می‌توانید بیمه ثالث موتور سیکلت یکساله خریداری کنید.

اگر راننده موتور زمین بخورد از بیمه  شخص ثالث می‌تواند خسارت بگیرد؟
خیر، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت چنین پوششی ندارد.

آیا برای خرید بیمه شخص ثالث موتور داشتن گواهینامه موتور لازم است؟
خیر، فقط به بیمه‌نامه  شخص ثالث قبلی و کارت موتور یا قولنامه آن نیاز است

کدام حوادث مشمول قوانین بیمه  شخص ثالث موتورسیکلت است؟
 هر حادثه ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی وانفجار یا هر نوع حادثه دیگری که در بیمه نامه ثالث ذکر شده باشد و موتورسیکلت در بروز حادثه مقصر شناخته شود.

چه خسارت‌هایی تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نیست؟
خسارت وارد شده به موتورسیکلت در صورتی که مقصرحادثه راننده موتورسیکلت باشد
 خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو، خسارت ناشی از محکومیت جزایی و یا پرداخت جرائم

دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث  موتورسیکلت و یا نداشتن بیمه  ثالث چه عواقبی دارد؟
 دیرکرد در تمدید بیمه  ثالث موتورسیکلت، علاوه بر عواقب مالی، نداشتن بیمه شخص ثالث موتور سیکلت باعث مشکلات زیرمی شود
در صورت شناسایی موتور فاقد بیمه نامه شخص ثالث  موتورسیکلت توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، موتور متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. برای ترخیص موتورسیکلت، باید بیمه‌‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت معتبر ارائه نماید و باید علاوه بر حق بیمه جدید، حق بیمه روزهایی را هم که وسیله نقلیه او بیمه نداشته (تا حداکثر یک سال) را بپردازد، و همچنین جریمه دیرکرد و هزینه پارکینگ را هم باید بپردازد
در صورت نداشتن بیمه موتورسیکلت در حوادث، اگر مالک موتور مقصر باشد، هیچ شرکت بیمه‌ای خسارت را پرداخت نمی‌کند، باید کلیه هزینه‌ها را شخصا بپردازد.
طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث، چنانچه راننده مقصر بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نداشته باشد و در صورت بروز حوادث منجر به فوت یا خسارات بدنی، جبران پرداخت اینگونه خسارت‌ها به عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است؛ و پرداخت دیه را برای راننده مقصر حادثه به صورت قسطی خواهد بود. این قانون برای حمایت از اشخاص ثالث زیان‌دیده است. امکان خرید و فروش موتوری که تحت پوشش بیمه موتورسیکلت نیست وجود ندارد.

اگر موتور متعلق به دوست من باشد و بیمه شخص ثالث  داشته باشد و من راننده آن باشم و تصادف کنم آیا بیمه خسارت زیان‌دیده را پرداخت می‌کند؟

بله؛ بیمه موتورسیکلت وابسته به موتور است و در صورتی که شما گواهی‌نامه معتبر متناسب با وسیله نقلیه (گواهی‌نامه موتورسیکلت) داشته باشید، حتی اگر موتور متعلق به شما نباشد، بیمه خسارت وارد شده را جبران خواهد نمود.

شخص ثالث در بیمه موتورسیکلت به چه کسانی گفته می‌شود؟
به همه کسانی (اشخاص حقیقی یا حقوقی) که توسط موتورسیکلت دچار زیان مالی و یا بدنی شوند به جز خود راننده‌ی مقصر حادثه، شخص ثالث گفته می‌شود.
اشخاص ثالث شامل جنین داخل رحم و همچنین سرنشین‌ موتور نیز می‌شود حتی اگر بیشتر از تعداد نفرات مجاز درج شده بر روی کارت موتورسیکلت باشد.


آیا حق بیمه موتورسیکلت مطابق با قیمت موتور تغییر می کند؟
خیر؛ در تعیین حق بیمه موتورسیکلت ارزش موتور تاثیری ندارد. ملاک‌های تعیین حق بیمه در بیمه‌نامه شخص ثالث عباتند از : درصد تخفیف عدم خسارت -تعداد سیلندر

بیمه حوادث راننده که با بیمه  شخص ثالث موتورسیکلت صادر می شود، چیست؟
منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موتوری دچار زیان‌های بدنی و مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه. شرکت بیمه، هنگام صدور بیمه‌نامه شخص ثالث، با دریافت حق بیمه حوادث راننده، خود راننده را هم تا حد دیه ماه حرام تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌دهد؛ بیمه حوادث راننده مسئولیت جبران خسارت‌های فوت و نقص عضو راننده مقصر را به عهده دارد و همچنین شامل پرداخت هزینه‌‌های درمان راننده است.

آیا در بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت هزینه‌های درمانی نیز پرداخت می‌شود؟
 بله ، مصدومان ناشی از حولدث رانندگی به صورت رایگان پذیرش می شوند . و بدین منظور شرکت های بیمه از محل بیمه نامه شخص ثالث 10 درصد عوارض به وزارت بهداشت می پردازد

آیا موتورسیکلت را بیمه بدنه  می توان کرد ؟
خیر موتورسیکلت ها فقط بیمه شخص ثالث یکساله دارند و بیمه بدنه نمی شوند.

 

 BIMEHTAK.com


بیمه شبانه روزی بیمه ایران
آماده ارائه خدمات بیمه  بصورت شبانه روزی  برای سراسر کشور میباشد
ضمنا تمامی مراحل خسارت را بعنوان نماینده  شما بیمه گذار محترم انجام خواهیم داد


 تلفن:  88324795  
09124146265  -  09364146265

 

0 نظر


نظرات