سوالات متداول بیمه آتش سوزی

آیا میتوانم بیمه آتش سوزی را از جایی به جایی دیگر انتقال بدهم ؟
بله تغییر محل مورد بیمه در بیمه آتش سوزی با صدور الحاقیه امکان پذیر است بدیهی است محل جدید به عنوان یک ریسک جدید باید توسط کارشناس بیمه گر بازدید و در صورت تایید با صدور الحاقی این انتقال صورت میپذیرد


آیا میتوانم فقط بیمه زلزله انجام بدهم بدون اینکه بیمه آتش سوزی داشته باشم؟
خیر خطر زلزله جزو خطرات فرعی بیمه نامه آتش سوزی محسوب میگردد و در حال حاضر به تنهایی ارایه نمی گردد و بیمه گذار باید بیمه آتش سوزی را خریداری کند تا بتواند خطر زلزله را به عنوان خطر فرعی خریداری کند


آیا در صورت وقوع آتش سوزی خسارت وارده به نرم افزارها و اطلاعات موجود در کامپیوترها جبران میشود؟
خیر مگر اینکه در این خصوص توافق خاصی بین بیمه گر و بیمه گذار صورت گرفته باشد
ماده 30 شرایط عمومی بیمه آتش سوزی : مسكوكات , پول , اوراق بهادار, اسناد , فلزات قيمتي به هر شكل , جواهرات و مرواريد, سنگهاي قيمتي سوارنشده , هرگونه اسناد و نسخ خطي و همچنين هزينه بازسازي نقشه , جمع آوري مجدد اطلاعات و يا تنظيم دفاتر بازرگاني تحت اين بيمه نامه پوشش ندارد مگر آن كه صراحتا" خلاف آن شرط شده باشد.

آیا خسارت های وارده به کالاها ناشی از دود آتش سوزی از محل بیمه آتش سوزی قابل پرداخت است؟
چنانچه خسارت های وارده به کالاها ناشی از آتش سوزی باشد بنا بر اصل علت نزدیک شرکت بیمه علاوه بر خسارت های وارده به کالاها میبایست خسارت های ناشی از دود آتش سوزی را نیز پرداخت نماید .


در هنگام عملیات خاموش کردن آتش ، بدلیل ورود آب به داخل کالاهای نجات یافته از آتش خسارت هایی به این کالاها وارد شده است آیا شرکت بیمه خسارت های وارده را پرداخت میکند ؟
بله خسارت هایی که با هدف جلوگیری از توسعه خسارت به بیمه گذار وارد شود جزو تعهدات بیمه آتش سوزی است ، همچنین هزینه های ناشی از نقل مکان ضروری اجناس و کالاها که با هدف نجات آنها انجام شود جزو تعهدات بیمه محسوب میشود

آیا می‌توانم انبار خود را به صورت جداگانه بیمه آتش‌سوزی کنم؟
بله. انبار از لحاظ دسته‌بندی نوع ساختمان در دسته غیرصنعتی قرار می‌گیرد. امکان خرید بیمه آتش‌سوزی تنها برای انبار وجود داردآیا بیمه آتش‌سوزی خسارت وارد به اموال نقدی مانند پول و سکه را پرداخت می کند؟
خیر. بیمه آتش‌سوزی خسارات وارد به وجوه نقد، اوراق بهادار و از این دست اموال را تقبل نمی‌کند مگر این‌که در شرایط خصوصی بیمه‌نامه طور دیگری درج شده باشد.

در صورتی‌که ملکم را بیمه آتش‌سوزی کنم و قیمت آن بر اثر تورم بالا رود آیا بیمه آتش‌سوزی این تفاوت قیمت را نیز می‌پردازد؟
تحت شرایط معمولی خیر اما تحت شرایط بیمه‌نامه جایگزینی این امکان وجود دارد که البته تنها برای مراکز صنعتی کاربرد دارد و ساختمان‌های مسکونی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

در صورت خرید بیمه آتش‌سوزی برای خانه‌ام، چه چیزهایی تحت پوشش قرار می‌گیرد؟
در صورت خرید بیمه آتش‌سوزی برای ساختمان مسکونی، بنای ساختمان و لوازم منزل می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند. همچنین فرد می‌تواند به صورت جداگانه تنها لوازم منزل یا تنها بنای ساختمان خود را بیمه کند.

آیا بیمه آتش‌سوزی نیز مانند بیمه بدنه و شخص ثالث تخفیف عدم خسارت دارد؟
خیر؛ بیمه آتش‌سوزی تخفیف عدم خسارت ندارد. و فقط تخفیف نقدی 10 درصدی دارد.  

حق بیمه آتش‌سوزی چگونه محاسبه می‌شود؟
حق بیمه آتش‌سوزی بر اساس میزان ریسک اموال تعیین می‌شود. عواملی مانند ارزش بنا، ارزش لوازم، مشخصات ساختمان مانند جنس مصالح، سن ساختمان، محله‌ای که اموال در آن قرار دارند و غیره هر یک به نحوی بر قیمت بیمه آتش‌سوزی تاثیرگذارند.

در فرم بیمه آتش‌سوزی منظور از ارزش بنا چیست؟
در خرید بیمه آتش‌سوزی منظور از ارزش بنا هزینه لازم برای ساخت یک متر مربع از بنا ضرب در متراژ بنا است. ارزش زمین در سرمایه بیمه‌شده منظور نمی‌گردد چرا که بعد از حادثه آتش‌سوزی زمین از بین نمی‌رود.

در چه شرایطی برای خرید بیمه آتش‌سوزی کارشناس اعزام نمی‌شود؟
برای صدور بیمه آتش‌سوزی در دو حالت کارشناس اعزام نمی‌شود. یکی این‌که ارزش بنا کمتر یک میلیون و نیم بر متر مربع باشد و دوم این‌که ارزش لوازم منزل کمتر از 70% ارزش کلی بنا باشد همچنین در صورتی که در بیمه نامه آتش سوزی خود دو پوشش سرقت و ترکیدگی لوله آب را خریداری کنید نیاز به بازدید کارشناس از محل مورد بیمه است.در صورت بروز حادثه آتش‌سوزی، تا چه زمانی فرصت داریم به شرکت بیمه اطلاع دهیم؟
در صورت بروز حادثه آتش‌سوزی، شما فرصت دارید طی 5 روز گزارش خسارت را به شرکت بیمه ارائه دهید.

اگر از مبلغی که شرکت بیمه برای میزان خسارت وارده می‌پردازد راضی نباشم باید چه کنم؟
در این حالت شورای حل اختلافی شامل سه کارشناس خسارت تشکیل می‌شود. هر یک از طرفین بیمه‌گزار و شرکت بیمه یک کارشناس انتخاب می‌کنند و دو کارشناس منتخب کارشناس سوم را انتخاب می‌کنند. خسارت وارده در این شورا بررسی می‌شود.

اگر آتش‌سوزی از خانه من شروع شود و به خانه همسایگان سرایت کند، آیا بیمه آتش‌سوزی خسارت آن‌ها را می‌پردازد؟
در صورتی‌که پوشش خسارت وارده به شخص ثالث خریداری شده باشد، پرداخت خسارت بر عهده شرکت بیمه است؛ در غیر این صورت شما موظف به پرداخت خسارت وارده به همسایگان هستید.

آیا می‌توانم بیمه آتش‌سوزی کوتاه‌مدت خریداری کنم؟
بله. بیمه‌نامه آتش‌سوزی کوتاه‌مدت نیز ارائه می‌ شود البته هزینه آن‌ در مقایسه با بیمه یک‌ساله یا بلندمدت به‌صرفه نیست.

اگر به صورت غیر عمدی ارزش سرمایه‌ام را بیش از مقدار واقعی اعلام کنم، آیا در هنگام دریافت خسارت با مشکل مواجه خواهم شد؟
در صورتی‌که ارزش سرمایه‌بیشتر از مقداری باشد که به شرکت بیمه اعلام شده آیا در هنگام بروز حادثه آتش‌سوزی خسارتی پرداخت می گردد ؟
بهتر این است که در هنگام تکمیل فرم بیمه آتش سوزی ارزش واقعی سرمایه اعلام شود و در صورت وقوع حادثه آتش سوزی بر مبنای اعلام ارزش واقعی سرمایه شرکت بیمه خسارت را پرداخت می کند اما چنانچه ارزش ودر این حالت بعد از بروز خسارت، حداکثر هزینه‌ای که شرکت بیمه می‌پردازد به اندازه ارزش واقعی مورد بیمه است و تخمین و پرداخت خسارت بر اساس آن انجام می‌شود.


اگر ماشین داخل پارکینگ آتش بگیرد شامل بیمه آتش‌سوزی میشه؟
بیمه آتش‌سوزی خودروهای داخل پارکینگ را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

در صورتیکه خونه سه دنگ سه دنگ باشه چطور می توان بیمه آتش‌سوزی گرفت؟
در چنین شرایطی یک نفر باید به‌عنوان مالک و دیگری به‌عنوان ذینفع معرفی شود. اگر خسارتی به وجود آید به هر دو فرد می‌توان خسارت را پرداخت کرد و تفاوتی ندارد کدامیک اقدام به دریافت خسارت نماید.


ارزش بنا در بیمه آتش‌سوزی چیست؟
منظور از ارزش بنا در بیمه آتش‌سوزی ارزش خود ملک نمی‌باشد بلکه منظور آن هزینه ساخت ملک است یعنی برای ساخت هر مترمربع از بنای شما چه میزان هزینه‌ای صرف شده است

 

بیمه آتش سوزی چه خساراتی را تحت پوشش قرار می دهد؟
بیمه آتش‌سوزی دو دسته از خسارات را پوشش می‌دهد. خسارات اصلی و خسارات اضافی. خسارات اصلی بیمه آتش‌سوزی شامل حوادث ناشی از آتش، انفجار و صاعقه می‌شود. پوشش‌های اضافی که باید به صورت جداگانه خریداری شوند شامل مواردی مانند ترکیدگی لوله، خرابی ناشی از بارش برف و باران، بلایای طبیعی، خسارات وارد به اشخاص ثالث، سقوط هواپیما و غیره هستند

 BIMEHTAK.com


بیمه شبانه روزی بیمه ایران
آماده ارائه خدمات بیمه  بصورت شبانه روزی  برای سراسر کشور میباشد
ضمنا تمامی مراحل خسارت را بعنوان نماینده  شما بیمه گذار محترم انجام خواهیم داد


 تلفن:  88324795  
09124146265  -  09364146265

 

0 نظر


نظرات