سوالات متداول بیمه بدنه


 

پوششهای اصلی بیمه بدنه کدامند؟

حادثه  : برخورد با جسم ثابت و متحرک

سرقت کلی خودرو : تا سقف 80 درصد ارزش وسیله نقلیه درج شده روی بیمه نامه

آتش سوزی  خودرو :عامل آتش سوزی از درون خودرو باشد مانند آتش سوزی در اثر نشت بنزین یا اتصال سیم پیچیپوششهای تکمیلی بیمه بدنه کدامند؟

پوشش های اختیاری بیمه بدنه

 

بلایای طبیعی : پوشش ناشی از پرداخت خسارت به دلیل حوادث طبیعی سیل ، زلزله ، طوفان، تگرک ، افتادن درخت و...

 

سرقت لوازم اصلی  و فابریک و غیرفابریک  : پوشش  سرقت لوازم  فابریک و غیرفابریک  خودرو متوقف  شده . لازم به ذکر است که تنها لوازم مربوط به خود اتومبیل از قبیل ضبط و باند و لاستیک و کامپیوتر خودرو ... خسارت داده میشود و سرقت لوازم شخصی بیمه گذار شامل پرداخت خسارت نمی شود . همچنین در صورت نصب هر گونه لوازم غیرفابریک روی خودرو حتما باید نمایندگی را در جریان قرار دهید و فاکتور مربوطه به لوازم را ارائه دهید.

 

کشیدین میخ و اشیای مشابه روی بدنه اتومبیل : اگر روی بدنه خودرو اجسام تیز مانند میخ کشیده شود خسارت ناشی از آن قابل پرداخت است.  ‏« این پوشش فقط در بیمه ایران قابل ارائه می باشد»

 

ریختن رنگ و اسید و مواد شیمیایی : خسارت ناشی از پاشیدن رنگ، مواد شیمیایی و اسیدی بر روی بدنه خودرو تحت پوشش می باشد.

 

شکست شیشه به تنهایی : پرداخت خسارت ناشی از شکستن شیشه ها به هر علت  به جز تصادفات . ترک و شکستن شیشه به دلیل انقباض و انبساط دما ، برخورد هر گونه شیئی به شیشه

 

افزایش ارزش وسیله نقلیه تا 50 درصد : چنانچه ارزش خودرو در مدت خرید بیمه بدنه افزایش پیدا کرده باشد و از قیمت ابتدایی که در بیمه نامه ذکر شده بیشتر شود با استفاده از گزینه نوسانات قیمت پرداخت خسارت بر اساس ارزش روز خودرو محاسبه میگردد.

 

ترانزیت خودرو به خارج کشور : خسارت های وارد شده به خودرو در خارج از کشور تحت پوشش قرار میگیرد.

 

خسارت به خودروی آسیب دیده در حین انتقال به تعمیرگاه 
بلایای طبیعی در بیمه بدنه شامل چه خطراتی میشود؟
سیل - طوفان -زلزله -تگرگ - افتادن درختمنظور از شکست شیشه چیست ؟
پرداخت خسارت ناشی از شکستن شیشه ها به هر علت  به جز تصادفات . ترک و شکستن شیشه به دلیل انقباض و انبساط دما ، برخورد هر گونه شیئی به شیشهآیا خودروهای قدیمی را میتوان بیمه بدنه کرد؟
خودروهایی که مدل آنها پایین است  و بیش از 20 سال از سال تولید آنها می گذرد را نمی توان بیمه بدنه کرد همچنین برای خودرو های پراید و پیکان بیش از 15 سال را نمی توان بیمه بدنه کرد
 

در صورت فروش خودرو آیا میتوان بیمه بدنه را فسخ کرد؟
بله امکان فسخ بیمه بدنه از طرف بیمه گذار وجود دارد و در چنین شرایطی بیمه بدنه طبق جدول تعرفه حق بیمه کوتاه مدت محاسبه و در صورت وجود حق بیمه برگشتی حق بیمه به حساب بیمه گذار مسترد خواهد شد

تعرفه کوتاه مدت و تعرفه روزشمار در بيمه بدنه چيست ؟
مبناي محاسبه حق بيمه بيمه بدنه بر اساس مدت يکسال کامل ميباشد حال چنانچه بيمه گذار در بين قرارداد تصميم به فسخ بيمه بدنه بگيرد بدليل تحميل هزينه هاي اداري و حسابداري در سطوح مختلف به شرکت بيمه در محاسبات ميزان برگشت حق بيمه به بيمه گذارطبق قانون از تعرفه کوتاه مدت استفاده ميشود و بخشي از هزينه هاي فوق الذکر از وي دريافت ميشود به عنوان مثال تصور کنيد يک بيمه بدنه با حق بيمه يک ميليون تومان خريداري شده و دقيقا در وسط قرارداد يعني بعد از شش ماه بيمه گذار تقاضاي فسخ بيمه نامه را به شرکت بيمه داده است و انتظار دارد با توجه به اينکه 50% زمان سپري شده است 50% حق بيمه مستهلک و 50% ديگر به وي مسترد گردد ليکن بر اساس تعرفه کوتاه مدت طبق جدول زير 70% از حق بيمه مستهلک و 30% از آن يعني سيصد هزار تومان به بيمه گذار مسترد خواهد شد . اما چنانچه اگر شرکت بيمه بنا به دلايلي که در شرايط عمومي بيمه نامه آمده است از جمله عدم پرداخت حق بيمه مجبور به فسخ بيمه نامه شود ميبايست از تعرفه روز شمار استفاده نمايد يعني حق بيمه کل تقسيم بر تعداد روزهاي بيمه نامه ضرب در تعداد روزهاي باقيمانده به عبارت ديگر در مثال فوق چنانچه شرکت بيمه بخواهد بيمه نامه را فسخ نمايد بايد 50% يا پانصد هزار تومان به بيمه گذار مسترد نمايد .
جدول تعرفه کوتاه مدت بيمه بدنه :
 
مدت سپري شده از بيمه بدنه    درصد مستهلک شدن حق بيمه
از يک تا پنج روز               %5
از شش تا پانزده روز         %10
از پانزده روز تا يک ماه       %20
از يک ماه تا دو ماه           %30
از دو ماه تا سه ماه            %40
از سه ماه تا چهار ماه          %50
از چهار ماه تا پنج ماه         %60
از پنج ماه تا شش ماه         %70
از شش ماه تا هفت ماه       %80
از هشت ماه تا نه ماه         %85
از نه ماه تا ده ماه             %90
از ده ماه تا يازده ماه          %95
از يازده ماه تا دوازده ماه      %100در صورت فروش خودور آيا ميتوان بيمه بدنه را به خودرو ديگر منتقل کرد ؟
بله در صورت فروش خودرو بيمه گذار ميتواند خودرو ديگري که متعلق به خود يا همسر و يا فرزندان ويا والدين وي باشد را به شرکت بيمه معرفي کند تا بيمه بدنه به خودرو جديد منتقل شود در چنين شرايطي اگر ارزش خودرو جديد از ارزش خودرو قبلي بيشتر باشد بيمه گذار بايد تفاوت حق بيمه را به شرکت بيمه پرداخت کند و همچنين در صورت کم تر بودن ارزش خودرو جديد شرکت بيمه تفاوت حق بيمه دو خودرو را به بيمه گذار پرداخت خواهد کرد .


فرانشيز بيمه بدنه چقدر است ؟

فرانشيز: ( بخشي از هرخسارت  به عهده بيمه گزارمي باشد)

1- خسارت اول 10% مبلغ خسارت: حداقل 500،000 ريال                                               

2- خسارت دوم 20% مبلغ خسارت :حداقل1،000،000 ريال                                             

3- خسارت سوم 30% مبلغ خسارت :حداقل1،500،000 ريال

نکات مهم در فرانشیز بیمه بدنه :

1-فرانشيز سرقت: 20% است.                                                

2-فرانشيز رانندگان كمتراز25 سال: 10% بيشتراست.

3-فرانشيزگواهينامه هاي كمتر از3 سال: 10% بيشتراست.
در بيمه بدنه چه مبالغي از خسارت کسر ميشود ؟
فرانشيز
استهلاک
فرانشيز که درسوال بالا توضيح داده شد و اما استهلاک بدين معني است که از قطعات تعويضي به جز شيشه ها و شيشه چراغ ها از شروع سال پنجم توليد سالانه 5% و حداکثر 25% هزينه استهلاک کسر ميشود . دليل اين کار اين است که طبق قوانين بيمه زيانديده از حادثه نبايد متضرر يا منتفع شود و بايد به گونه اي خسارت دريافت کند که درست به لحظه قبل از وقوع حادثه برگردد حال چنانچه قطعه اي از خودرو که هشت سال کار کرده و مستهلک شده را شرکت بيمه با يک قطعه کاملا نو و سالم تعويض نمايد باعث منتفع شدن بيمه گذار از حادثه ميگردد و اين موضوع با قانون بيمه مغايرت دارد.چرا بايد خودرو را در بيمه بدنه به قيمت واقعي بيمه کرد ؟
اگر ارزش واقعي خودرو شما 100 ميليون تومان باشد و شما آن را 200 ميليون بيمه کنيد و خودور به سرقت رود يا بطور کامل از بين برود شرکت بيمه مبناي محاسبه خسارت را 100 ميليون تومان يعني ارزش واقعي در نظر خواهد گرفت و شما فقط حق بيمه بيشتري پرداخت کرده ايد . عکس اين موضوع هم صادقه يعني اگر به جاي 100 ميليون 50 ميليون بيمه کنيد ماده 10 قانون بيمه اعمال ميشود به عبارت ديگر اگر خودرو شما 10 ميليون تومان در يک تصادف خسارت ببيند شرکت بيمه نصف آن را يعني پنج ميليون تومان پرداخت خواهد کر چون که شما نصف قيمت واقعي خودرو را بيمه کرده ايد .در نتيجه حتما بايد خودرو به ارزش واقعي بيمه شود و چنانچه در طول مدت بيمه افزايش يا کاهش قيمت پيدا کرد مراتب را جهت صدور الحاقي مربوطه به شرکت بيمه اطلاع داد .هدف از بازديد اوليه در بيمه بدنه چيست ؟
تعيين هويت و اصالت خودرو ، تاييد سلامت خودرو ، ارزش گذاري خودرو

 

در صورتی که قسط بیمه بدنه در موعد مقرر پرداخت نشود چه می شود؟
در صورتی که مبلغ حق بیمه قسطی بیمه بدنه در همان روز ثبت شده روی بیمه بدنه پرداخت نشود حتی اگر با یک روز تأخیر هم پرداخت شود باز هم باید خودرو جهت تاخیر در پرداخت قسط مجدد کارشناسی شود و بیمه گذار وظیفه دارد وسیله نقلیه را جهت بازدید مجدد به نمایندگی بیمه ببرد و با نماینده بیمه همکاری کند.

کدام خسارت ها را بیمه بدنه پرداخت نمی کند ؟

1-خسارات عمدي بيمه گذار ياذينفع يا راننده

2-حمل مواد منفجره و آتشزا

3-مسابقه اتومبيل راني يا آزمايش سرعت

4-سرقت لوازم پس از حادثه

5-جنگ و شورش و اعتصاب و تهاجم

6-تعقيب و گريز پليس

7-فاقد گواهينامه يا اتمام اعتبار گواهينامه                           

8-حمل بار بيش از ظرفيت

9-خسارات بكسل شدن مگر براي رعايت ايمني خودرو

10-استفاده مشروبات الكلي يا روانگردان يا مواد مخدر

11-خسارات قسمت الكترونيكي و الكتريكي درصورت نقص و خرابي

12-تغييركاربري و تشديد خطر وعدم اطلاع به بيمه گر

اعلام تشديد خطردر بيمه بدنه چيست ؟
يعني اگر تغيير در کاربري يا متغير ديگري ايجاد شود که ريسک موضوع بيمه را افزايش دهد مثلا خودرويي با کاربري شخصي بيمه شده و مالک آن تصميم ميگيرد از اين به بعد در آژانس يا اسنپ يا ... مسافرکشي کند اين مصداق تشديد خطر بوده و بايد راننده موضوع را به شرکت بيمه اطلاع دهد که بديهي است در صورت پذيرش موضوع از طرف شرکت بيمه حق بيمه اضافي دريافت خواهد شد و چنانچه بيمه گذار پس از تغيير کاربري و تشديد خطر موضوع را به اطلاع شرکت بيمه نرساند در صورت وقوع حادثه شرکت بيمه خسارت وارده را بر اساس قاعده نسبي حق بيمه محاسبه و درصدي از خسارت را علاوه بر فرانشيز به عهده بيمه گذار خواهد گذاشتتفاوت بيمه بدنه و کارت طلايي چيست ؟

1-بیمه بدنه از نظر قیمت ارزانتر از کارت طلایی میباشد

 

2-بیمه بدنه تخفیف عدم خسارت تا ٧٠٪ تخفیف دارد و بیمه گذار میتونه این تخفیف ها را به ماشین های بعدی منتقل کنه اما در کارت طلایی این امکان وجود ندارد.
3- بیمه بدنه قابلیت انتقال دارد یعنی اگه ماشینی که بیمه بدنه دارد را بخواهیم بفروشیم میتوانیم بیمه بدنه را بروی خودروی انتقال دهیم  اما کارت طلایی قابل انتقال نیست .
4- تعمیر خودرو با بیمه بدنه در هر تعمیرگاهی میشه انجام داد اما کارت طلایی صرفا باید توسط نمایندگی های مجاز انجام شود  .
5- بیمه بدنه اگه حتی مقصر حادثه کسی دیگه باشه میشه ازش استفاده کرد وپس از شکایت از مقصر حادثه و دادن حق جانشینی  به بیمه گر خسارت دریافت کرد ولی کارت طلایی نمیشود .
6- بیمه بدنه قابل فسخ میباشد  ولی کارت طلایی قابلیت فسخ ندارد. 
7-کارت طلایی تا ١٠سال قابل ارائه هست و وقتی که خودرو وارد سال يازدهم میشه قابل ارائه نیست ولی بیمه بدنه حداقل تا  ٢٠ سال قابل ارائه هست.
8-درکارت طلایی  سرویس و تعویض دوره‌ای بعضی از قطعات امکان پذیره ولی در بیمه بدنه چنین امکانی وجود ندارد.
9-کارت طلایی امکان امداد سیار و تعمیر در محل همچنین امداد تلفنی داره اما بیمه بدنه ندارد.
10- بیمه بدنه هزینه خسارت وارد شده را به‌ صورت نقد به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند ولی کارت طلایی ماشین تعمیر یا تعویض  می‌کنه. ممکنه بیمه‌گزار خارج از نمایندگی ایران‌خودرو امکان تعمیر خودروی خودشو با هزینه کمتر یا کیفیتی بهتر داشته باشد بنابراین  اینکه محدودیتی در تعمیر خودرو وجود نداشته باشد خودش یک مزیت محسوب می‌شود..

 

 

خسارت های قابل پرداخت در بیمه بدنه کدام ها هستند؟

 

1-خسارات ناشي از برخورد جسم ثابت يامتحرك 

 

2-واژگوني وسقوط

 

3-آتش سوزي

 

4-خسارات در هنگام دزدي وسيله نقليه

 

5- خسارات در جريان نجات اتومبيل وانتقال خودرو (20%خسارت )    

 

6-سرقت كلي خودرو 

 

7- خسارت لاستيكها و باطري 50% ارزش نو 

 

8- سر قت جزيي لوازم (در صورت خريد)

 

9- شكست شيشه به تنهايي (در صورت خريد)

 

10-بلاياي طبيعي  (در صورت خريد)

 

11-نواسانات قيمت (در صورت خريد)

 

12-رنگ واسيد پاشي (در صورت خريد)

 

13- غرامت عدم استفاده اتومبيل 3 تا30روز (درصورت خريد )

 

 

شرایط استفاده از تخفیفات اتومبیل صفر کیلومتر چگونه است ؟
برای دریافت تخفیف 30 درصدی بدنه برای خودروهای صفر کیلومتر  تا سه ماه از تاریخ  ثبت شده بالای سند فروش  خودرو فرصت دارید که خودرو را بیمه بدنه کنید و تخفیف 30 درصدی (تخفیف صفر کیلومتر ) را دریافت نمایید.

 

بعد از تعمیر خودرو و بازسازی نقاط آسیب دیده برای بازدید سلامت چه مدارکی لازم است؟
وجود خودرو برای کارشناسی و اصل بیمه نامه بدنه مربوط به خودرو

 

تفاوت سرقت در جای با سرقت کلی در بیمه بدنه چیست ؟

 

منظور از سرقت در جای یعنی اتومبیل در حالت پارک  قرار دارد و قطعات آن سرقت می شود (ضبط –باند –لاستیک –کامپیوتر خودرو و سایر قطعات مربوط به خودرو ) .
اما سرقت کلی یعنی کل خودرو توسط سارق دزدیده شود و خودرو از مکانی به مکان دیگر منتقل شده باشد که ممکن استن در آینده پیدا شود یا نه

 

آیا بدون داشتن کروکی می توان از بیمه بدنه خسارت گرفت؟
برای دریافت خسارت بیمه بدنه نیاز به کروکی پلیس می باشد ولی چنانچه خسارت جزئی باشد یعنی کمتر از ۳ میلیون تومان بدون نیاز به کروکی هم خسارت بیمه بدنه پرداخت می شود.آیا برای استفاده از بیمه بدنه گزارش پلیس نیاز است؟
در طول مدت بیمه بدنه می توان یکبار بدون نیاز به کروکی خسارت را از بیمه بدنه دریافت کرد و بعد از آن برای گرفتن خسارت حتما نیاز به کروکی و گزارش پلیس می باشد.

آیا برای بار دوم و بلافاصله کمتر از بار اول می توان از بیمه بدنه استفاده کرد؟
این امکان وجود دارد ولی برای بار دوم ۲۰% فرانشیز از کل خسارت پرداختی کم می شود.


اگر تابلو بر روی خودرو بیفتد می توان از بیمه بدنه خسارت دریافت کرد؟
در صورتی که تابلو از روی ساختمان افتاده باشد پرداخت خسارت بر عهده مالک ساختمان است ولی چنانچه بر اثر باد و طوفان این اتفاق بیفتد و پوشش بلایای طبیعی بیمه بدنه خریداری شده باشد خسارت بیمه بدنه قابل پرداخت است.شرایط پرداخت خسارت در بیمه بدنه چگونه است؟
اگر پس از گذشت ۶۰ روز از سرقت خودرو بگذرد و خودرو  پیدا نشود و یا به علت وقوع حوادث مشمول بیمه بدنه خودرو به گونه ای آسیب ببیند که هزینه های تعمیر و تعویض قسمت‌های آسیب دیده با احتساب هزینه های نجات از ۷۵% قیمت آن  در روز حادثه بیشتر باشد اتومبیل از بین رفته تلقی می شود.
 از خسارت کلی، ارزش بازیافتی و کسورات مقرر کسر می شود و هزینه حمل و نجات تا حد مقرر به آن اضافه می شود به شرط آنکه از کل مبلغ بیمه بیشتر نشود. همچنین در خسارت کلی، ملاک محاسبه و پرداخت خسارت ارزش معاملاتی موضوع بیمه در روز حادثه حداکثر تا مبلغ تعیین شده خواهد بود.
 در خسارت کلی ارزش خودرو بازیافتی توسط شرکت بیمه تعیین می شود و چنانچه بیمه گذار ارزش تعیین شده را قبول نکند، شرکت بیمه دی از تملک موضوع بیمه و انتقال سند آن، خسارت را با کسر فرانشیز و سایر کسورات و اضافه کردن هزینه های متعارف نجات و حمل پرداخت می نماید.


مدارک لازم برای خسارت بیمه بدنه خودرویی که آتش گرفته چیست؟
اصل گزارش نیروی انتظامی در زمان وقوع حادثه
اصل گزارش کارشناس آتش نشانی در زمان وقوع حادثه
اصل گزارش کارشناس هواشناسی چنانچه حادثه به دلیل وقوع طوفان باشد
اصل گزارش موسسه ژئوفیزیک، چنانچه حادثه در زمان زلزله بوده باشد
کپی و اصل بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو
کپی و اصل گواهینامه راننده یا مالک خودرو
کپی و اصل مدارک شناسایی مالک خودرو
ارائه فاکتورهای لوازم تعویض شده و برگه گارانتی خودرو
در صورت عمدی بودن حریق، گزارش و داد خواست نیروی انتظامی و مراجع قضاییBIMEHTAK.com


بیمه شبانه روزی بیمه ایران
آماده ارائه خدمات بیمه  بصورت شبانه روزی  برای سراسر کشور میباشد
ضمنا تمامی مراحل خسارت را بعنوان نماینده  شما بیمه گذار محترم انجام خواهیم داد


 تلفن:  88324795  
09124146265  -  09364146265

 

0 نظر


نظرات